A képzés célja
A szaktanfolyam célja, hogy a hallgatók olyan szakemberekké váljanak, akik alkalmasak a jogosítványba bejegyzett gépcsoportba tartozó géptípusokkal – bármely gazdasági ágazatban – gépkezelői tevékenység szakszerű, biztonságos ellátására, rendelkezzenek az adott gépcsoporttal kapcsolatos legjellemzőbb munkakörök, foglalkozások betöltéséhez szükséges kompetenciákkal. A képzés eredményeként képesek legyenek a munkakört megfelelő üzembiztonsággal, szakszerűen, a munka-, baleset-, tűz- és környezetvédelmi előírások betartása mellett önállóan ellátni a termelés megkövetelte színvonalán.
A képzés feladata, követelményrendszere
A szaktanfolyam során tanulóknak a következő készségeket és képességeket kell elsajátítaniuk, fejleszteniük annak érdekében, hogy képesítésük révén megfelelő szintű szakértelemmel rendelkezzenek:
A képzésre történő jelentkezés feltételei:
Szaktanfolyamra az jelentkezhet, aki betöltötte 18. életévet és a gépkezeléshez szükséges egészségügyi feltételeknek megfelel.
A képzés minimális időtartama
Szaktanfolyam elméleti és gyakorlati képzésből épül fel a tantervi és vizsgakövetelményekben meghatározott tartalommal.
Elméleti képzés: 24 óra
Gyakorlati képzés: 2-8 óra (gépcsoporttól függően)
Vizsgakövetelmények
Elméleti vizsga:
A vizsga teljesítéséhez a rendelkezésre álló kérdéssorból („Szóbeli vizsgakérdések”) tételt húzva kell felelni.
Gyakorlati vizsga:
A gyakorlati vizsgafeladatokat a vizsgabizottság elnöke – a gyakorlati oktatóval történt egyeztetés alapján – határozza meg és ismerteti a vizsgázókkal a gépcsoportokra meghatározott vizsgafeladatok közül (Gyakorlati vizsgafeladatok).